Podobné případy

Případ Campanile & Premiere Classe hotels Ostrava

Autor: Miroslav Svozil

Zdroj: www.regionbook.com

Kdybych se choval jako dnešní radní, voliči by mě vynesli v zubech

Obvod Moravské Ostravy a Přívozu má peníze i investory, ale projekty stojí, investoři odcházejí znechucení a vyhrožují žalobami. A kdo na to doplácí? Vy, občané.

Třeba stavba „Campanile & Premiere Classe hotels Ostrava“. Významná investice v centru Ostravy. Má nesporné přínosy – dostavba ošklivé proluky v centru města dle územního plánu, možná zakázka pro místní stavební firmy, nová pracovní místa a oživení centra Ostravy. Už se mělo začít stavět, všechno bylo připravené. Radní ale zrušili rozhodnutí předchozího vedení města a stavbě vystavili stopku. Minimálně vůči investorovi, který vynaložil prostředky na dokumentaci a obstaral všechna potřebná povolení, je to nemravné. A ze strany radnice neprofesionální.

Vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se jednalo protiprávně a hrubě porušilo právní jistoty investora.

V otevřeném dopise radnici jsem pana starostu požádal o vysvětlení. Vedení obvodu by mělo zdůvodnit, proč nechává Ostravany čekat. Kritizovat je totiž snadné. Shazovat se stolu práci ostatních také. Ale najít řešení anebo přijít s lepším nápadem, to vyžaduje poctivý přístup a vysoké nasazení. Prozatím vidím za siláckými a kritickými řečmi zástupců radnice centrálního obvodu spíš manažerskou impotenci.

 

 

Nejednotnost v názorech centrální Ostravy a radnice Moravské Ostravy a Přívoz je patrná i z dalšího případu – tržnice v Trojhalí

Zdroj: Archiweb, 10.1. 2014

Ostravský magistrát chce tržnici v Trojhalí, obvodu se to nelíbí.

Ostravský magistrát plánuje zřídit v industriálním objektu Trojhalí novou tržnici pro velké farmářské trhy. Mohla by tam vzniknout ještě letos. Centrálnímu obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se to nelíbí. Podle jeho zástupců by se město mělo snažit oživit centrum města, a ne okolí obřího nákupního centra.

Primátorův náměstek Martin Štěpánek (ODS) ale tvrdí, že za projektem je právě snaha o oživení centra Ostravy. “Chceme, aby tržnice byla krytá a s celoročním provozem. Je zde dobrá dostupnost auty i dostatek parkovacích míst,“ řekl dnes novinářům. Dodal, že Trojhalí osobně vnímá jako součást širšího centra.

Místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová (hnutí Ostravak) to ale nepovažuje za dobrý nápad. “Je škoda, že magistrát má rozdílný pohled na to, co je centrum města. Podle nás to je Masarykovo náměstí a jeho okolí. Ne okolí nákupního centra,“ uvedla. Podle ní je škoda, že magistrát s obvodem netáhne za jeden provaz. “Pokud by opravdu chtěli oživit centrum, stačilo by pouze pozvednout stávající tržnici na Černé louce,“ uvedla místostarostka.

Její obvod už na konci roku oznámil, že malé farmářské trhy chce provozovat celoročně na Jiráskově náměstí. Od tohoto záměru ustoupit nehodlá. “Věřím, že najdeme nájemce čtyř až šesti stánků a zajistíme tam i dostatečnou návštěvnost,“ řekla. Toto Štěpánkovi nevadí. “Lidé si sami určí, kam si pro zeleninu či další farmářské zboží dojdou,“ míní.

Pokud tržnice v Trojhalí, které se nyní opravuje, vznikne, město by chtělo mít z počátku na její chod vliv. Provozovat by ji proto mělo sdružení právnických osob Trojhalí Karolina, kterého je Ostrava členem. “Chtěli bychom první nájemce zvýhodnit. Ceny by zpočátku měly být nižší. Dokud se projekt nezavede,“ řekl náměstek.

Památkově chráněné objekty Trojhalí jsou jediné, které zůstaly na území bývalé koksovny. Trojhalí tvoří dvě haly bývalé elektrocentrály a jedna hala někdejší ústředny. Architektonické řešení budov zpracoval architekt Josef Pleskot. Objekt někdejší elektrocentrály se nyní mění na průchozí zastřešené náměstí. V dalších částech budou umístěny výstavní prostory nové městské galerie.

Současný stav

Co zde mohlo být

 

Kontakty

AMÁDEUS REAL a.s.
Dlouhá 13
116 78 Praha 1
e-mail: info@amadeus-real.cz
www.amadeus-real.cz